BIP

Reklama
Sensomotoryka

Na czym polega terapia sensomotoryczna?

 

  • Ważnym czynnikiem kształtującym rozwój sensomotoryczny są odruchy wczesnodziecięce - nieświadome czynności i reakcje pomagające niemowlakowi zapewnić mu ochronę oraz bezpieczeństwo w pierwszych tygodniach i miesiącach życia. Dzięki ich trenowaniu mózg uczy się wzorców ruchowych oraz wykonywania celowych i zaplanowanych ruchów, które wykorzystuje do osiągania kolejnych etapów rozwoju.

 

  • Nieprawidłowy rozwój sensomotoryczny dziecka może spowodować trudności w opanowaniu podstawowych umiejętności szkolnych.

 

  • Regularny trening sensomotoryczny pozwoli wyrównać trudności wynikające z pominięcia niektórych z faz rozwoju psychoruchowego, które w przeszłości pominięte obecnie są przyczyną problemów psychoruchowych  (lub problemów z osiągnięciem dojrzałości motorycznej).

 

PROGRAM FLEXI

  • Program Flexi  to trening sensomotoryczny  opracowany przez Winfrieda Scholza składa się z prostych ćwiczeń wykonywanych przez kilkanaście minut dziennie. Trenując według jego wskazówek można sprawić, że niezintegrowane odruchy osłabną i już nie będą tak przeszkadzać w codziennej zabawie i aktywności dziecka.

 

  • Niektóre ćwiczenia mogą przypominać raczkowanie, gdyż zostały skopiowane ze sposobu zachowania bardzo małych dzieci. Aby dziecko mogło sobie poradzić z przeszkadzającymi na jego etapie rozwoju odruchami wczesnodziecięcymi, po prostu „nadrobi” niektóre fazy rozwoju, które w przeszłości zostały pominięte, a teraz sprawiają mu sporo problemów. Taki trening polega na wykonywaniu bardzo prostych ćwiczeń, czasem wręcz kopiowaniu zachowań małego dziecka.

 

  • Zazwyczaj na początku trzeba wykonywać poszczególne ćwiczenia przez dłuższy czas, zanim dziecko nauczy się je robić prawidłowo. Właściwy trening zacznie się dopiero wtedy, gdy dziecko będzie bardzo dobrze znało ćwiczenia i nie będzie się zastanawiać, co powinno zrobić.

 

  • Trening nie wymaga długiego, wielogodzinnego wysiłku, ale już 10 minut codziennie wystarczy, aby zauważyć pozytywne zmiany. Może to być krótki czas przed rozpoczęciem wykonywania zadania domowego. Ważne jest, aby trenować regularnie.

 

 

 

  • Terapia sensomotoryczna pozwoli dziecku cieszyć się z efektywnej nauki w szkole i czerpać przyjemność z aktywnej zabawy z rówieśnikami
 


Licznik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj22
mod_vvisit_counterWczoraj26
mod_vvisit_counterTydzień101
mod_vvisit_counterMiesiąc801
mod_vvisit_counterRazem42729

Dziś: Sie 21, 2019
Visitors Counter

Szukaj
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.